یکشنبه 15 مهر‌ماه سال 1386 ساعت 22:13

واشنگتن- نسل دومى هاى ایرانیان مهاجر امریکا، در عرصه هاى گوناگون سیاسى و اقتصادى و علمى و اجتماعى این کشور، به تدریج جایگاههاى شایسته خود را بدست مى آورند. در این راستا یک جوان فرهیخته ایرانى، به دستیارى رئیس جمهورى ایالات متحده امریکا در روابط اقتصادى جهانى برگزیده شده است.
فریار شیرزاد، ۳۷ ساله، در ماههاى آغاز تشکیل دولت بوش، با سمت معاون وزارت بازرگانى، عضو کابینه جمهوریخواهان شد، و اکنون، با آغاز کار تازه- مشاور رئیس جمهورى و سرپرستى واردات امریکا- تنها ایرانى است که در رده هاى بالاى تصمیم گیرى ایالات متحده، عضویت دارد.

روزنامه رسمى ایالات متحده در گزارش خود درباره فریار شیرزاد نوشت که مسئولیت تازه معاون پیشین وزارت بازرگانى، هماهنگ کردن روابط بازرگانى میان امریکا و کشورهاى دیگر جهان است.

واردات امریکا

نظارت بر واردات امریکا، به صورتى که بازرگانان خارجى نتوانند از راه کاهش غیر اصول نرخها، و یا با دریافت یارانه هاى دولتى از دولتهاى خود، بازار نرخهاى داخلى را درهم بریزند، وظیفه مهم دستیار ویژه رئیس جمهورى در مناسبات بازرگانى جهانى است.
فریار، فرزند ناصر شیرزاد، روزنامه نگار قدیمى و دیپلمات برجسته سالهاى پس از روزنامه نگارى است که سالها کنسول و سرکنسول ایران در کالیفرنیا و نیویورک بود و تا آغاز سال ۵۸ نیز این سمت را در نیویورک به عهده داشت و هم اکنون نیز در واشنگتن سرگرم کارهاى انتشاراتى و فرهنگى است. فریار از چهارده سالگى همراه پدر و مادر به ایالات متحده آمد و در دانشگاههاى مریلند، هاروارد و ویرجینیا، در رشته حقوق سیاسى لیسانس و فوق لیسانس و دکترا گرفت و از سال ،۱۹۹۸ در کمیته مالى سناى ایالات متحده به کار پرداخت و سرانجام دو سال و نیم پیش به معاونت وزارت بازرگانى امریکا رسید.
روزنامه رسمى امریکا نوشت شیرزاد به میراث فرهنگى ایران دلبسته است و مى گوید به عنوان فردى از جامعه ایرانى- امریکایى، بر نقش مهم خود آگاهم و میدانم که بسیارى از هم میهنان، در این احساس افتخار با من شریک هستند و من مى کوشم، مسئولیت خود را چنانکه باید و شاید انجام دهم.
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo